הבלוג - סיפורים, המלצות, טיפים וחידוש ממרפאת השיניים

כיצד נוצרת דלקת ומחלת חניכיים?

לאחר הארוחות נוצרת שכבת רובד של שיירי מזון וחיידקים על השיניים, בקרבת החניכיים. רובד החיידקים ואבנית גורמים לדלקת חניכיים שבשלבים הראשונים מתבטאת בתופעות המוכרות לרובנו וכוללת נפיחות ואדמומיות של החניכיים ודימום בעת הצחצוח.

הטיפול בדלקת החניכיים קל יחסית ומתבצע בבית על ידי הקפדה יתרה על כל מרכיבי ההיגיינה של חלל הפה. לעומת דלקת החניכיים, קיים מצב הנקרא מחלת חניכיים המוגדרת כמחלה של רקמות התמיכה של המשנן.גורמים נוספים המוכרים הם השפעות תורשתיות , מחלות סייסטמיות המשפיעות על החניכיים.

בשלבים הראשונים של המחלה נוצרים כיסים סביב השיניים והחניכיים מתחילות להיפרד משטח השן. בהמשך ותוך התקדמות מחלת החניכיים לעומק החניכיים גדלים הכיסים עוד וקיימת פגיעה בעצם התומכת. במצבים מתקדמים של המחלה נפגעת מאוד מערכת התמיכה של השן ומרבית העצם התומכת נספגת ומופיעה ניידות ועד לנשירת השיניים. את חלק מהסימפטומים של מחלת החניכיים ניתן לחוש לבד

 

להלן מס’ תופעות מוכרות שיכולות להופיע ולאותת לכם על הצורך בבדיקת מצב החניכיים:

  1. חניכיים אדמומיות , נפוחות וכואבות במגע.
  2. נסיגה של חניכיים וחשיפת צווארי שורש שיניים.
  3. דימום חניכיים בעת הצחצוח.
  4. ריח רע מן הפה.
  5. הפרשת מוגלה בין החניכיים והשיניים.
  6. ניידות שיניים.
  7. שינוי במצב הרווחים בין השיניים.

 

בשלבים הראשונים של המחלה , ניתן לנסות ולבלום אותה על ידי היגיינה אורלית טובה, הסרת אבנית ומעקב תקופתי, שלב זה הוא החשוב ביותר ואבחון נכון ובזמן יכול לתת מענה לבעיה שתמשך שנים ולהקטין את הנזק לעתיד. בשלבים המתקדמים יותר, יש צורך לעיתים בהתערבות כירורגית מונעת  זאת בנוסף כמובן להמשך ההקפדה המקסימלית להגיינה ברמה גבוהה ומעקב תקופתי.

סגירת תפריט